Sesja "Scenariusze rozwoju i wyzwania dla Polski i UE w perspektywie 2050r."

Sesja “Scenariusze rozwoju i wyzwania dla Polski i UE w perspektywie 2050r.”

Rok 2050 może wydawać się odległą perspektywą, ale to właśnie długoterminowe myślenie i planowanie są kluczowe, aby sprostać wyzwaniom przyszłości. Zrozumienie przyszłości w trudnym, niemiernie złożonym i niepewnym kontekście, w którym znajduje się obecnie świat i Polska, wymaga prognozowania i antycypacyjnego zarządzania – budowania scenariuszy przyszłości, zbadania, jakie mogą one mieć implikacje i dostosowania polityk publicznych odpowiednio do zidentyfikowanych wyzwań.

Co dają scenariusze rozwoju?

Takie działanie ułatwia zrozumienie tego, w jaki sposób otoczenie zewnętrzne danego terytorium i samo terytorium może się rozwijać oraz pokazać możliwe opcje strategii, które mają sens w nowych okolicznościach. Jest to niezbędne dla zapewnienia stabilności i odporności w przyszłości oraz dla zrozumienia, jakie działania mogą być podjęte już teraz, aby zbudować bardziej zrównoważone, innowacyjne i odporniejsze regiony i miasta. Podczas sesji zastanowimy się jakie są możliwe ścieżki przyszłości i jakie wynikają z tego wyzwania długo- i średniookresowe.

Paneliści

Moderator: Karol Wasilewski – 4CF The Futures Literacy Company

Doradca ds. foresightu w 4CF The Futures Literacy Company, gdzie odpowiada za projektowanie i realizację analiz foresightowych. 

W latach 2016–2022 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, gdzie pełnił funkcję analityka ds. Turcji, kierownika programu Bliski Wschód i Afryka i redaktora prowadzącego Rocznik Polskiej Polityki Zagranicznej. Jego zainteresowania badawcze obejmują zagadnienia związane z przyszłością porządku i bezpieczeństwa międzynarodowego, nowymi tendencjami w stosunkach międzynarodowych i analizą polityki zagranicznej.  Jest członkiem międzynarodowej sieci badawczej Centre for Applied Turkish Studies, autorem licznych analiz na temat tureckiej polityki zagranicznej, komentatorem rzeczywistości międzynarodowej dla mediów polskich i zagranicznych. 

Konrad Wojnarowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej

Od lat związany z samorządem województwa – od 2018 roku jako radny, od 2023 wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz wiceprzewodniczący Komisji Prawa, Samorządu, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. Autor publikacji naukowych z zakresu prawa samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, uczestnik krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych. Członek zespołu ds. przygotowania opinii Europejskiego Komitetu Regionów nt. „Zalecenia KR dla władz lokalnych i regionalnych dotyczące pomyślnego opracowania strategii rozwoju regionalnego po roku 2020”. Ambasador Europejskiego Paktu na Rzecz Klimatu. Członek Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

Wojciech Dziemianowicz – Profesor Uniwersytetu Warszawskiego

Kierownik Katedry Foresightu i Studiów Strategicznych, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert wiodący ds. strategii rozwoju Stowarzyszenia Metropolia Warszawa, właściciel firmy Geoprofit.

Od 1994 r. zajmuje się zawodowo tematyką rozwoju regionalnego i lokalnego. Współtwórca licznych strategii regionalnych, ponadlokalnych, a także strategii miast i gmin. Współpracuje z samorządami w zakresie ewaluacji polityk oraz badań nad czynnikami rozwoju. Autor lub współautor ponad 170 publikacji naukowych. Zainicjował i kieruje specjalnością foresight terytorialny na drugim stopniu studiów z gospodarki przestrzennej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Bogna Kietlińska-Radwańska – Uniwersytet Warszawski

Doktor nauk społecznych, adiunkt w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia związane z: socjologią i antropologią miasta, socjologią ciała, intymności, badaniami wizualnymi oraz etnografią wielozmysłową. Specjalizuje się w metodologii badań jakościowych oraz w badaniach diagnostycznych i ewaluacyjnych. Prowadzi zajęcia metodologiczne między innymi na międzywydziałowych Studiach Miejskich.

Magdalena Góra – Instytut Studiów Europejskich, Uniwersytet Jagielloński

Data: II dzień – 8 października 2024

Godzina: 12:30 – 15:00

Scena: Konferencja Polska – Europa – Świat 2050

Sala: Idea 2