Sesja "Jak uwzględniać politykę klimatyczną w rozwoju miast?"

Jak uwzględniać politykę klimatyczną w rozwoju miast?

Już w najbliższy poniedziałek (7 października) rozpocznie się konferencja Polska-Europa-Świat 2050 w Centrum Konferencyjnym CKF13 w Krakowie w ramach Kongresu Polityki Miejskiej i Regionalnej. W trakcie trwania konferencji będzie można posłuchać wiele ciekawych wystąpień i paneli dyskusyjnych. Głos zabiorą między innymi eksperci z dziedziny nauk ekonomicznych i geograficznych, a także przedstawiciele administracji samorządowej.

Pierwszego dnia zapraszamy na panel pt. „Jak uwzględniać politykę klimatyczną w rozwoju miast?”, podczas którego przedstawimy interdyscyplinarne ujęcie realizacji Koncepcji Rozwoju Kraju 2050 (KRK2050) w ujęciu lokalnym. Przedstawicielki i przedstawiciele różnych dyscyplin nauki, organizacji pozarządowych, praktycy samorządowi, projektanci będą pokazywali lokalną perspektywę ochrony klimatu i adaptacji do zmian klimatu. 

Tematy poruszane podczas sesji

Dzięki udziałowi panelistek i panelistów z wielu dyscyplin, sektorów i z różnymi doświadczeniami wspólnie przedstawimy złożone „oblicza” budowania neutralności klimatycznej w miastach. W trakcie dyskusji pokażemy role i możliwości działania różnych interesariuszy polityki miejskiej. W znamienitym gronie porozmawiamy w szczególności o: 

  • wyzwaniach polityki miejskiej w budowaniu odporności i neutralności klimatycznej; 
  • warunkach sukcesu miejskiej polityki klimatycznej; 
  • dobrych praktykach w realizacji miejskiej polityki klimatycznej. 

Pełny interaktywny program wydarzenia można znaleźć na stronie: https://kongres.miasta.pl/program

Paneliści

Poniżej przedstawiamy panelistów, których będzie można posłuchać w trakcie poniedziałkowej sesji:

Prelegenci

Agnieszka Sobol – moderatorka panelu

Agnieszka Sobol – doktor nauk ekonomicznych, naukowiec, nauczyciel akademicki. Pracownik Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, stały współpracownik Uniwersytetu Śląskiego.

Zainteresowania badawcze koncentruje wokół interdyscyplinarnych zagadnień zrównoważonego rozwoju miast. Nagrodzona w ogólnopolskim konkursie wydawnictwa Wolters Kluwer oraz redakcji ‘Samorządu Terytorialnego’ na najlepsze prace doktorskie z zakresu samorządu terytorialnego w 2010 roku za rozprawę pt. „Uwarunkowania zrównoważonego rozwoju w wybranych jednostkach samorządu lokalnego na przykładzie porównań Polska – Szwecja”. Nagrodzona w konkursie Polskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych w 2021 roku za monografię pt. „Miasta i ich mieszkańcy w obliczu wyzwań adaptacji do zmian klimatu” (P. Legutko, A. Rzeńca, P. Skubała, A. Sobol, PAN, Warszawa, 2020).

Autorka ponad 70 publikacji naukowych. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy naukowej i dydaktycznej. Ponadto doświadczenie w pracy i we współpracy z samorządem terytorialnym, biznesem oraz organizacjami pozarządowymi. Ekspert instytucji publicznych, w tym stały współpracownik Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Koordynatorka grupy eksperckiej w ramach prac nad Krajową Polityką Miejską 2030, członek zespołu opracowującego założenia do projektu ustawy o zrównoważonym rozwoju miast oraz Koncepcji Rozwoju Kraju 2050. Członek Polskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych oraz przewodnicząca Sekcji Ochrony Klimatu Stowarzyszenia. Prezes Stowarzyszenia Mieszkańców oraz radna jednostki pomocniczej. Zaangażowana w podnoszenie świadomości obywatelskiej i ekologicznej. Biegaczka górska i maratonka. 

Łukasz Pawlik

Łukasz Pawlik – dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. 

Doświadczony pracownik administracji samorządowej. Absolwent Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz studiów podyplomowych w zakresie Zarządzania w Administracji Publicznej w Małopolskiej Szkole Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Szacowania Nieruchomości na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a także projektowania ogrodów i terenów zieleni na Uniwersytecie Rolniczym oraz Politechnice Krakowskiej.

Przez cały czas związany z krakowską zielenią, początkowo jako inspektor, a następnie kierownik Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa, gdzie zajmował się sprawami ochrony zieleni. W Zarządzie Zieleni Miejskiej przez 9 lat odpowiadał za jej utrzymanie na stanowisku zastępcy dyrektora ds. utrzymania oraz za rozwój jako Miejski Architekt Krajobrazu. 

Monika Kostera

Monika Kostera – profesor tytularna nauk ekonomicznych i humanistycznych.

Pracuje jako profesor socjologii i zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim, a także profesor zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Södertörn w Szwecji i jest afiliowana przy LITEM, l’Université Évry Val-d’Essonne we Francji. Była także zatrudniona jako Professor and Chair w Wielkiej Brytanii, w tym na Uniwersytecie w Durham.

Pisze i publikuje teksty z zakresu socjologii zarządzania, teorii organizacji oraz poezję. Jest autorką ponad 50 książek opublikowanych w takich wydawnictwach jak Oxford University Press, Blackwell, Routledge oraz licznych artykułów naukowych. Jest współredaktorką w czasopismach naukowych Journal of Management, Spirituality and Religion oraz Culture and Organisation, a także współ-redaktorką naczelną Tamara Journal for Critical Organisation Inquiry.

Jej obecne zainteresowania badawcze obejmują wyobraźnię organizacyjną, dezalienację pracy i etnografię organizacji. Jest członkinią Spółdzielni Poetów Erbacce.

(www.kostera.pl)

Paweł Grobelny

Paweł Grobelny – projektant, kurator wystaw i wykładowca akademicki.

Autor wielu projektów dla przestrzeni publicznych. Jego realizacje znajdują się m.in. w ogrodzie Zhongshan w Szanghaju, ogrodzie Albertine w Brukseli, w paryskiej dzielnicy biznesu La Defense i dzielnicy unijnej w Strasburgu oraz w ogrodzie Rath Gyorgy w Budapeszcie. Laureat wielu międzynarodowych nagród m.in. „Rado Star France – Prix du Public” przyznanej podczas Paris Design Week. Trzykrotny laureat nagrody „Polska Architektura XXL” w kategorii „Polski Krajobraz” i dwukrotny laureat nagrody „DNA Paris Design Award” w kategorii „Landscape Design”.

Prowadzi Pracownię Projektowania Przestrzeni Publicznej na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie i jest kierownikiem interdyscyplinarnych studiów magisterskich „Projektowanie i badania” na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

(www.pawelgrobelny.com

Dr hab. inż. Tomasz Bergier 

Dr hab. inż. Tomasz Bergier – profesor AGH w Krakowie, wiceprezes Fundacji Sendzimira.

Jego zainteresowania naukowe to błękitno-zielona infrastruktura (BZI) oraz jej zastosowania w gospodarce wodnej, w szczególności w zarządzaniu ryzykiem powodziowym, gospodarowaniu wodami deszczowymi, adaptacji i mitygacji zmian klimatu.

Projektant oczyszczalni hydrofitowych i innych rozwiązań BZI, stosowanych do szerokiej gamy mediów (m.in. ścieki komunalne w obszarach rozproszonej zabudowy, wody deszczowe, odcieki ze składowisk odpadów). Doświadczony wykładowca i trener kursów akademickich oraz różnorodnych szkoleń w Polsce i za granicą, przeznaczonych zarówno dla studentów, jak praktyków, zwłaszcza reprezentantów urzędów gmin i jednostek miejskich. Współtwórca, kierownik i prowadzący Międzyuczelnianej Akademii Klimatu (MAK).

Ekspert i członek wielu organizacji, m.in. Rady ds. Gospodarki Wodno-Ściekowej przy Prezydencie m. Krakowa, Komisji Gospodarki Wodnej PAN, Zespołu Środowisko i Adaptacja do Zmian Klimatu (MFiPR). Redaktor naukowy książki Wyzwania zrównoważonego rozwoju oraz serii wydawniczej Zrównoważony Rozwój – Zastosowania. Autor ponad stu publikacji naukowych i ekspertyz.