Jak osiągnąć gospodarkę ze wzmocnionymi powiązaniami lokalnymi w dobie bezprecedensowych niepewności

Sesja “Jak osiągnąć gospodarkę ze wzmocnionymi powiązaniami lokalnymi w dobie bezprecedensowych niepewności”

W dobie rosnącej niepewności geopolitycznej, zagrożeń związanych z rozszerzaniem się konfliktów zbrojnych oraz trendów zmierzających ku regionalizacji świata lub dwubiegunowości, kluczowym wyzwaniem staje się budowanie gospodarki o silnych powiązaniach lokalnych. Pandemia COVID-19, napięcia międzynarodowe i zmieniające się globalne sojusze wpływają na funkcjonowanie globalnych łańcuchów dostaw, co skłania miasta i regiony do poszukiwania nowych, bardziej odpornych modeli gospodarczych.

Podczas tego panelu eksperckiego zastanowimy się, jak miasta i regiony mogą wzmocnić swoje lokalne gospodarki, zmniejszając jednocześnie zależność od niestabilnych globalnych rynków. Będziemy analizować strategie budowania lokalnych ekosystemów gospodarczych, które są w stanie sprostać wyzwaniom związanym z globalnymi zawirowaniami. Zaproszeni eksperci omówią również, jak rozwój lokalnych powiązań gospodarczych może przyczynić się do zwiększenia stabilności i zrównoważonego rozwoju społeczności lokalnych.

Paneliści:

Moderator: Jakub Kucharczuk – Międzymiastowo

Współgospodarz podcastu Międzymiastowo. Autor analiz i raportów w obszarze polityki miejskiej i samorządów.

Mikołaj Herbst – Uniwersytet Warszawski, Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG)

Profesor nauk społecznych, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz programu „Columbia Cooperative Program in Economics” w Nowym Jorku. Adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim w Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych. Autor licznych publikacji dotyczących kapitału ludzkiego, ekonomii edukacji, cyklu koniunktury, rozwoju regionalnego i lokalnego.

Kierownik i uczestnik projektów badawczych finansowanych Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Narodowe Centrum Nauki. Uczestnik projektów badawczych organizowanych przez OECD, Międzynarodową Organizację Pracy (ILO) i Bank Światowy. Pracował także jako konsultant krajowy i międzynarodowy w dziedzinie zarządzania systemami oświaty, rozwoju regionalnego i lokalnego.

W latach 2008–2009 członek Zespołu Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów. Obecnie członek Zespołu Ekspertów ds. Programu Polityki Rodzinnej w Kancelarii Prezydenta RP. Członek Rady Programowej Fundacji Szkoła Liderów.

Beata Moskal-Słaniewska – Prezydent Miasta Świdnicy

Samorządowczyni, dziennikarka i przedsiębiorczyni.

Od 2014 r. sprawuje funkcję prezydentki Świdnicy. Wcześniej była radną tego miasta. Od 1990 roku związana była z lokalnymi, regionalnymi i ogólnopolskimi mediami, była m.in. sekretarzem redakcji i redaktorem naczelnym „Wiadomości Świdnickich”.

Od kilkunastu lat wykłada komunikację społeczną i politykę społeczną na Wałbrzyskiej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości. Założycielka Stowarzyszenia Kobiet w Świdnicy. Od 2019 roku członek Zarządu Związku Miast Polskich, zastępca Przedstawiciela ZMP w Komitecie Regionów Rady Europy. 

W 2017 r. wyróżniona „Perłą Samorządu” przyznawaną przez redakcję „Dziennika Gazety Prawnej”. Kilkakrotnie zaliczona przez „Newsweek Polska” do 15 najlepszych prezydentów miast w Polsce. Uznana przez Instytut Badania Internetu i Mediów Społecznościowych za szóstego najbardziej wpływowego samorządowca w Internecie w kraju w 2022 roku.

Dorota Perło – Uniwersytet w Białymstoku, Stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego

Doktor habilitowana nauk ekonomicznych, profesor Uniwersytetu w Białymstoku, Kierownik Zakładu Metod Ilościowych w Katedrze Nauk o Przedsiębiorstwie na Wydziale Ekonomii i Finansów UwB. Od 2014 roku Dyrektorka Biura Zarządu Stowarzyszenia Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego. Specjalistka w zakresie modelowania i prognozowania regionalnego i lokalnego.

Autorka kilkudziesięciu publikacji m.in. z zakresu modelowania zrównoważonego rozwoju, zarządzania rozwojem lokalnym, rozwojem miast i ich obszarów funkcjonalnych. Jest współautorką strategii rozwoju społeczno-gospodarczego opracowywanej na poziomie regionalnym, subregionalnym i lokalnym. Współpracuje z wieloma jednostkami samorządu terytorialnego, a także z administracją rządową.

Magda Malec – Bank Światowy

Data: II dzień – 8 października 2024

Godzina: 15:30 – 17:00

Scena: Konferencja Polska – Europa – Świat 2050

Sala: Idea 2