„Globalne i europejskie trendy kształtujące warunki rozwoju UE i Polski”
Kolejną sesją drugiego dnia konferencji Polska-Europa-Świat 2050 będzie panel pt.: „Globalne i europejskie trendy kształtujące warunki rozwoju UE i Polski”.
Aby skutecznie planować rozwój, niezbędne jest zidentyfikowanie trendów zakorzenionych w przeszłości, które kształtują naszą teraźniejszość i będą wpływać na przyszłość. Takie podejście pozwala zrozumieć tendencje rozwojowe na poziomie globalnym, europejskim i krajowym, a także ich konsekwencje w sferze społecznej, gospodarczej, środowiskowej, przestrzennej i geopolitycznej. Stanowi to również punkt wyjścia do prognozowania zmian w kluczowych obszarach rozwoju, takich jak środowisko i przestrzeń, demografia, edukacja, równość społeczna, innowacje, technologie, praworządność, bezpieczeństwo oraz spójność terytorialna.
Rozumienie i adaptacja do tych trendów są kluczowe dla skutecznego planowania rozwoju UE i Polski. Dają one możliwość przewidywania przyszłych wyzwań i szans, co jest niezbędne dla tworzenia polityk i strategii rozwojowych, które będą odpowiadać na potrzeby i aspiracje społeczeństw w zmieniającym się świecie.
Paneliści
Łukasz Sykała – Instytut Rozwoju Miast i Regionów
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunkach zarządzanie (zarządzanie w sektorze publicznym) i geografia (gospodarka przestrzenna i rozwój regionalny). Kierownik Ośrodka Badań Strategicznych i koordynator Programu Badań Przestrzennych w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów. Wykonawca krajowych i zagranicznych projektów badawczych dotyczących problematyki rozwoju społeczno-gospodarczego oraz projektów eksperckich i doradczych na rzecz administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Autor publikacji poświęconych kwestiom zarządzania publicznego, rozwoju gospodarczego, planowania przestrzennego, rozwoju miast i obszarów wiejskich.
Anna Skórska – Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Wydział Gospodarki Przestrzennej i Transformacji Regionów
Doktor habilitowana nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse, inżynier, profesor w Katedrze Analiz i Prognozowania Rynku Pracy, na Wydziale Gospodarki Przestrzennej i Transformacji Regionów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. W pracach badawczych koncentruje się wokół zagadnień ekonomicznych, ze szczególnym uwzględnieniem problemów rynku pracy – elastyczności, pracy zdalnej, czasu pracy, równowagi w życiu zawodowym i rodzinnym.
Analizuje także zagadnienia dotyczące przemian strukturalnych, innowacji, wiedzy, kapitału ludzkiego, rozwoju gospodarek cyfrowych i ich wpływu na funkcjonowanie rynku pracy w układzie regionalnym, krajowym oraz międzynarodowym. Autorka ponad 120 publikacji, w tym artykułów w czasopismach krajowych i zagranicznych, rozdziałów w monografiach oraz monografii.
Jan Oleszczuk-Zygmuntowski – Akademia Leona Koźmińskiego
Ekonomista i przedsiębiorca społeczny zainteresowany złożonymi systemami, ekonomią polityczną technologii oraz gospodarką cyfrową. Prezes Zarządu PLZ Spółdzielni, współprzewodniczący Polskiej Sieci Ekonomii i Doktorant Akademii Leona Koźmińskiego, wykładowca kierunku Zarządzanie i AI w Cyfrowym Społeczeństwie. Założyciel i w latach 2015–2020 prezes zarządu Fundacji Instrat.
Doświadczenie zdobywał m.in. w Polskim Funduszu Rozwoju. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, stypendysta G20 Global Solutions, British Council, Møller Institute, Open Future Foundation i FEPS. Autor „Kapitalizmu Sieci”, książki nominowanej do nagrody Economicus 2020. Ambasador DigitalEU.
Paulina Legutko-Kobus – Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy
Doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Katedrze Polityki Publicznej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, członkini Prezydium Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk, członkini Polskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych. Prowadzi badania z zakresu planowania strategicznego i programowania rozwoju na poziomie regionalnym i lokalnym, zarządzania dziedzictwem, monitorowania procesów rozwoju oraz partycypacji społecznej. Zainteresowania naukowe łączy z praktyką, jako trener prowadzący szkolenia dla jednostek samorządu terytorialnego i ekspert opracowujący dokumenty strategiczne (szczególnie na poziomie lokalnym).
Moderator: Marcin Giełzak
Pisarz, publicysta, historyk idei, przedsiębiorca.
Od 2023 r. współprowadzący podcast „Dwie Lewe Ręce”. Autor i współautor książek „Wieczna lewica” (2023), „O niepodległość i socjalizm” (2020), „Crowdfunding” (2015), „Antykomuniści lewicy” (2014). Regularnie publikuje na łamach „Polityki” oraz „Rzeczpospolitej”.
Data: II dzień – 8 października 2024
Godzina: 10:30 – 12:00
Scena: Konferencja Polska – Europa – Świat 2050
Sala: Idea 2